Matki pszczele

W okresie wiosenno-letnim oferujemy Państwu matki pszczele rasy Krainka. i Bucfast.

Zamówienia przyjmowane są z wyprzedzeniem i realizowane z uwzględnieniem pogody od  maja według kolejności.
Oferujemy Państwu matki jednodniowe w cenie 20zł, a naturalnie unasiennione w cenie 70zł ( plus koszt przesyłki ).

Nasz materiał reprodukcyjny  pochodzi bezpośrednio z Niemiec od Pana Georga Matlocka, Austrii z Pasieki Schleining i Horst Messerer oraz z instytutu Celle. Na wszystkie nasze matki reprodukcyjne   posiadamy  rodowody pochodzenia.

Linie

krainka_1.jpg

Sklenar 47/9/15
Jest to bardzo stara linia o jednolicieszarym ubarwieniu. Rodziny średnio silne, szczególnie dające wiele zadowolenia w pracy, o dobrej wydajności. Określana jako zwinna, pełna temperamentu pszczoła.

Sklenar 47/G/10
Z powodu swej wybitnej łagodności określana jako "jagnięca" pszczoła, idealna dla dzieci. Tworzy bardzo silne rodziny, wdzięczne w obsłudze, z małą skłonnością do rójek. Roje osiągają dużą wydajność oraz nie mają tendencji do składania miodu w gnieździe

47/H/47 - pszczoły określane jako uniwersalne poprzez dobre wykorzystanie wszystkich pożytków. Rodziny średnie lub silne. Podczas silnych pożytków pszczoły mogą ograniczać matkę w czerwieniu. Skłonność do nastroju rojowego umiarkowana. Do zimowlii wchodzą rodziny wyrównane o średniej sile. Zimowla dobra. Rozwój wiosenny minimalnie wolniejszy od 47/G/10. Pszczoły łagodne jednak lubią interesować się co się dzieje podczas przeglądu co objawia się lataniem pojedynczych pszczół wokół pszczelarza. W przypadku pracy bez kapelusza może to być denerwujące. Dba o czystość w ulu. Pszczoła do pasiek przydomowych i wędrownych gdzie występują małe i średnie pożytki przez cały sezon.

Celle
Pszczoły są duże, jasno ubarwione, bardzo łagodne. Bardzo dobrze zimują i odznaczają się doskonałą dynamiką rozwoju. Mają tendencję do ograniczania matek w czerwieniu jak większość linii niemieckich, co powoduje, że są wyjątkowo miodne nawet przy słabych pożytkach. Bardzo duża dynamika rozwoju powoduje, że na pożytek rzepakowy uzyskują dużą siłę. Pszczoły tej linii charakteryzują się instynktem higienicznym co przejawia się usuwaniem z ula czerwia porażonego chorobami lub martwego.

Hinderhofer AGT
jest to pszczoła wybitnie miodna, tworzy rodziny silne i średnio silne, ma tendencje do ograniczenia w czerwieniu przy słabych pożytkach. Jest mało rojliwa, a przede wszystkim jest skłonna do samooczyszczania się z warrozy.

Hinderhoffer

Pszczoły tej linii odznaczają się bardzo wysoką produkcją miodu. Miód sklepią na sucho. Są łagodne i umożliwiają przeglądy w różnych warunkach pogodowych, niezależnie od pory dnia. Dobrze zimują. Odznaczają się wczesnym rozwojem, umożliwiającym wykorzystanie wczesnych pożytków, a także umiarkowaną rojliwością. Nastrój rojowy w rodzinach jest łatwy do zlikwidowania poprzez pojawienie się pożytku i poszerzenie gniazda. Umiarkowanie kitują gniazdo

Nieska

produkuje duże ilości miodu. Świetnie radzi sobie na terenie całej Polski w różnych warunkach pożytkowych i klimatycznych. Pszczoły są jasno ubarwione z odcieniami szarości i brązu. Wykorzystują każdy rodzaj pożytku. Bardzo dobrze znoszą zimowlę nawet podczas długich i mroźnych zim.

Tworzą silne rodziny, mają szybki rozwój na wiosnę. Potrafią ograniczyć matkę w czerwieniu. Są łagodne, miodne, nierojliwe i dobrze trzymają się ramek. Materiał reprodukcyjny pochodzi z pasieki P. Krzysztofa Loca.

Matka reprodukcyjna Buckfast KB pochodzi z Danii z pasieki Buckfast Denmark (Keld Brandstrup)

Matka reprodukcyjna Elgon pochodzi ze szwedzkiej pasieki od P. Erika Osterlunda.


Buckfast KB

Bardzo łagodna pszczoła tworząca bardzo duże rodziny. Nadaje się na bardzo wczesne pożytki do późnych. Miód nosi wyłącznie do nadstawek, sklepi na sucho.

Elgon

mieszanka Buckfasta z pszczołą afrykańską. Charakteryzuje się samooczyszczaniem się z warrozy, a tym samym jest odporniejsza na różne choroby. Rodziny bardzo silne, łagodne i miodne.

Buckfast PS

Pszczoły rozwijają się dynamicznie na wiosnę. Tworzą bardzo silne rodiny. Dochodzą do masymalnej siły już na początku maja. Miód składają nad gniazdem. Matki czerwią w ciągu całego sezonu intensywnie pozwalając wyorzystać większość pożytków poczynając od bardzo wczesnych do późnych tj. wrzos i nawłoć.

Bardzo dobrze wykorzystują rónież pożytki spadziowe. Przynoszą duże ilości pyłku. Podczas przegląów pszczoły są spokojne, trzymają się plastra. Są bardzo łagodne i nierojliwe.

Matki reprodukcyjne pochodzą z niemeickiej pasieki Petera Stoefena.

Troiseck

Są to pszczoły łagodne, dobrze trzymają się plastrów. Ciemno ubarwione. Charakteryzują się bardzo dynamicznym rozwojem wiosennym. Tworzą średnio silne rodziny. Wykokorzystują wszystkie pojawiające się pożytki. Pszczoły tej rasy są mało rojliwe. Zachowują higieniczność w ulu.

Matki reprodukcyjne pochodzą od Ingrid Schmaranzer z Austrii.

Primorska

pszczoła bardzo higieniczna, posiadająca większą odporność na warrozę. Buduje duże rodziny, a miód gromadzi w nadstawce.

Pszczoły łagodne, siłę trzymają do późnej jesieni. Zimują bardzo dobrze, praktycznie bez osypu.

Matki reprodukcyjne pochodzą od Josefa Kollera z Niemiec.

Certyfikaty